Mobirise

ZDRAVÁ VODA

aneb jak pít zdravě a levně

Proč?

Možná si říkáte, proč se osobní trenér zabývá úpravou vody. Odpověď je jednoduchá. Protože už od roku 2005 pomáhám lidem k lepšímu zdraví a to formou cvičení a poradenství ve výživě a suplementaci. A protože pít dostatečné množství čisté zdravé vody je pro život naprosto zásadní, možnost zprostředkovat lidem pití mimořádně kvalitní vody za zlomek ceny, jakou mnozí platí za balenou vodu v obchodech mi dává dokonalý smysl.


Proč bychom vlastně měli pít dostatečné množství čisté zdravé vody? Protože voda tvoří v průměru zhruba 60 % celkové tělesné hmotnosti (u špičkových sportovců to může být až 75 %), z těla se přirozenými cestami ztrácí a je životně důležitá pro správné fungování organismu. Její nedostatečný příjem by se dal přirovnat k motoru, ve kterém je nedostatek oleje, nebo si představte, že chcete vytřít dům se dvěma decilitry vody. V těle se bez dodatečného příjmu vody hromadí metabolity, dochází k dřívější únavě, zhoršuje se regenerace a klesá fyzický i psychický výkon. Bez dostatečného příjmu vody ani nemohou růst svaly, ani nemůže docházet ke spalování tuku. Dospělý člověk by měl denně vypít minimálně dva litry čisté vody, ale v závislosti na okolnostech to může být i několikanásobně víc. Dva litry jsou opravdu úplné minimum, pro většinu lidí nedostatečné.


Proč píšu o dostatečném příjmu vody a ne tekutin? Protože opravdu myslím vodu. Například každá káva, kterou si dáte Vám vezme z těla 0,4 litru vody, o toto množství byste tedy s každým kafem měli přidat, taktéž třeba proteinový nápoj, nebo polévka spotřebují vodu na své trávení.


A tato voda by měla být kvalitní. V chudých zemích má závadná voda na svědomí až šest z každých sto úmrtí. Dostatečný příjem kvalitní čisté vody je tedy pro zdraví naprosto zásadní.


Co je to kvalitní čistá voda?


Je to voda, která neobsahuje žádné škodliviny jako nečistoty, těžké kovy, zbytky léků a antikoncepce, prvoky, viry, bakterie, plísně, mikroplasty a tak dále, ovšem není to čistá H2O - obsahuje přiměřené množství minerálních látek a stopových prvků.


Kde takovou vodu vzít? Pojďme se na to podívat.


Voda z vodovodu?

U nás má ve srovnání s některými jinými zeměmi relativně dobrou kvalitu, přesto je tam několik zásadních ale.

1. Chlorování - chlor byla vůbec první chemická zbraň, je prudce jedovatý. Ve vodě je ho malé množství kvůli hubení škodlivých mikroorganismů, bohužel ale neprospívá ani lidskému tělu. Prostředek, kterým se voda chloruje má téměř stejné složení jako Savo - tuhle informaci jsem slyšel přímo od člověka, který jej dodává do naší vodárenské sítě. Napili byste se vody s malou příměsí Sava? Nejspíš ne, přesto to většina lidí kteří pijí vodu z vodovodu dělá.

2. Kvalita a čistota vodovodního potrubí - následující fotografie asi hovoří za vše - i kdyby Vám vodárna posílala křišťálově čistou vodu, je potřeba vzít v potaz, čím ta voda teče. Potrubí se postupně zanáší nečistotami a ty se do vody někdy více a někdy méně uvolňují. Tekla Vám už někdy doma rezavá voda? Navíc někde ještě existují olověné trubky, z PVC trubek se uvolňuje vinyl chlorid, v potrubí se mohou množit různé mikroorganismy, je toho opravdu hodně, čeho se cestou k Vám může do vody dostat.

3. Možná kontaminace z vnějšího prostředí - čas od času se stávají havárie, při kterých se do pitné vody dostanou věci, které do ní opravdu nepatří, jako třeba obsah kanalizace před několika lety v části Prahy.

Balená voda?

Její kvalita se velmi různí. V některých lahvích je stočena úplně obyčejná vodovodní voda, některé balené vody mají opravdu výrazně lepší kvalitu. Ovšem je zde jeden zásadní problém - plastové lahve.


A tento problém má dvě roviny - tou první je kvalita plastu, ve kterém se u nás balené vody prodávají. Bohužel, v balené vodě u nás (v některých zemích je to výrazně lepší) pijeme opravdu velké množství mikroplastů, které se do vody uvolňují z nekvalitních PET lahví, což je zřejmě mnohem větší problém, než většina lidí tuší. Miniaturní kuličky mikroplastů se dnes nacházejí už i v placentách těhotných žen a podle některých lékařů z toho během příštích dvou generací hrozí kompletní neplodnost lidstva.


A tou druhou rovinou je zanášení planety prázdnými PET lahvemi (a opět z nich se uvolňujícími mikroplasty).


A pak jsou tu problémy jiného rázu: její cena a nutnost tahat se s kartony balených vod. Pokud pijete balené vody, zkusili jste si někdy spočítat, kolik za ně ročně utratíte?

Filtrovaná voda?

Filtrovat vodovodní vodu kvalitním filtrem je zřejmě to nejlepší řešení. Existují různé metody filtrování, které mají svá pro a proti. Podívejme se na pár z nich.


1. Reverzní osmóza - vyrábí téměř čistou H2O - vhodná pro laboratorní účely, naprosto nevhodná k pití (i po případné remineralizaci), obrovské plýtvání vodou (na 1 litr čisté vody až 8 litrů odpadní vody), nutnost pravidelné údržby.


2. Granulovaný aktivní uhlík (obvyklý ve filtračních konvicích a lahvích) - odstraňuje chlor, odstraňuje různé sloučeniny, zlepšuje chuť a vůni vody, nicméně vznik kanálků redukuje účinnost, většinou nemá indikátor, kdy je třeba vyměnit a snadno tak může dojít k namnožení bakterií. Velmi krátká životnost.


3. Lisovaný uhlíkový blok - účinně odstraňuje chlor a mnoho sloučenin, avšak neodstraňuje minerály a stopové prvky, je neefektivní proti bakteriím a virům.


4. Keramický filtr - podobný uhlíkovému bloku, je potřeba pravidelně udržovat a zpětně proplachovat, tudíž dost nepraktický, krátká životnost.


5. Ultrafialová lampa - postará se o bakterie a viry, nic však nefiltruje.

Takže jaké je podle mého názoru nejlepší řešení?

To, které mám sám doma - vodní filtr eSpring™, světová jednička na trhu, kombinace předsazeného mechanického filtru, vysoce kvalitního uhlíkového filtru s UV lampou a elektronickým monitoringem filtrace.


Zde je potřeba uvést, že je uhlíkový filtr a uhlíkový filtr. Lisovaný uhlíkový blok levnějších filtrů může mít pórovitost klidně i v nižších desítkách mikronů, zatímco u eSpringu je to 0,2 mikronu a to je zcela zásadní rozdíl, od kterého se odvíjí kvalita filtrované vody a samozřejmě i cena filtru.


Jak už bylo uvedeno výše, uhlíkový blok příliš neřeší bakterie a viry, o ty se následně postará UV lampa, která jich zničí více než 99,99% a spouští se pouze při průtoku vody, z eSpringu tak dostáváte naprosto čistou vodu, která však obsahuje všechny minerály a stopové prvky, které obsahovat má.


Já osobně neznám lepší řešení, rozdíl poznáte už při prvním napití. Vše je navíc monitorováno čipem, který Vás na displeji informuje o všem potřebném, včetně nutnosti výměny filtračního tělesa po průtoku 5000 litrů, nebo jednom roce používání. Zajímavostí je, že při vývoji vznikla řada nových technologií, včetně bezdrátového nabíjení, známého dnes u mobilních telefonů, v eSpringu je tak napájena UV lampa.

Certifikace a normy

eSpring™ jako 1. získal certifikaci P477 od NSF. Při uvedení na český trh v lednu 2005 byl eSpring™ 1. držitelem na světě 3 hlavních certifikací od NSF® (National Sanitation Foundation). NSF® je nezávislá nezisková organizace na ochranu veřejného zdraví, vedoucí testovací a certifikační autorita v oblasti systémů na filtraci vody.


Organizace WQA (Water Quality Association) udělila systému eSpring™ osvědčení dle norem 42, 53, 55 i P473 a zároveň mu udělila Zlatou pečeť, která je zárukou nejvyšší kvality filtrace i použitých materiálů. Systém zvládá mnohonásobné vyšší tlak než je ve vodovodním řádu a nikdy nevrací kontaminanty do filtrované vody.


Opět jako 1. na světě eSpring™ získal k těmto 3 osvědčením ještě certifikaci dle norem 401 a P477, které v době uvedení na trh nebyly ještě definovány.


Obě organizace schválili odolnost celé konstrukce pro fungování při vysokém tlaku, aby bylo možné eSpring™ bez obav používat.


Certifikace NSF


Certifikace WQA

Kolik eSpring™ stojí?

Běžná cena celého systému je 30.260 Kč, po roce používání, nebo průtoku 5.000 litrů vody se mění filtrační těleso v ceně 7.160 Kč. Na to vše je 90 denní 100% záruka vrácení peněz a standardní dvouletá záruka (lze si připlatit pětiletou).

Připadá Vám to drahé? Na první pohled to tak může vypadat, nicméně dostáváte tak nejlepší kvalitu vody a podívejte se na následující tabulku, která srovnává cenu vody z eSpringu s balenou vodou. Zatímco 1,5 litru středně kvalitní balené vody se běžně prodává za 14,90 Kč a 1,5 litru méně kvalitní vody za 7,90 Kč, 1,5 litru vody z eSpringu Vás vyjde první rok na 9,08 Kč (pořízení celého zařízení) a každý následující rok, kdy si již kupujete pouze nové filtrační těleso na pouhých 2,15 Kč. To znamená, že první rok oproti středně kvalitní balené vodě ušetříte 19.406 Kč a každý další rok dokonce 42.506 Kč.

Pokud chcete o vodním filtru eSpring™ detailnější informace, napište mi.


Pokud si chcete eSpring™ zakoupit, zavolejte mi, nebo napište, ať se domluvíme jakou variantu chcete (samostatný kohoutek, či montáž na stávající) a jakým způsobem vše provedeme.


Můj email je petrchalupny@email.cz a telefon 777 624 006, budu se těšit.