web templates free download

ZDRAVÁ VÝŽIVA

proč zdravé jídlo nestačí?

Proč?

Tady asi není potřeba zabývat se otázkou, proč se osobní trenér zabývá výživou a proč je důležité zdravě jíst, ale proč je potřeba výživu suplementovat. Tak pojďme na to.


Samozřejmě, že základem zdravé výživy je správně jíst. Ovšem v dnešní době to nestačí a zdravou stravu je potřeba doplňovat těmi správnými suplementy.


Takže tento článek není o správném jídelníčku, ale o jeho správném dopnění suplementy. Rozdělím to do dvou částí - na základní doplňky výživy, čímž mám na mysli vitaminy, minerály a fytonutrienty - to by měl suplementovat opravdu každý, bez ohledu na to, zda sportuje nebo ne a na sportovní výživu.


O vitaminech a minerálech a jejich důležitosti pro organismus toho všude najdete opravdu hodně, proto se tím tady zabývat nebudu, ale je opravdu nutné je suplementovat? Ano, pro naprostou většinu lidí ano. Tím hlavním důvodem je, že dnešní ovoce a zelenina, kterou si kupujeme v supermarketech obsahuje pouze 5 - 10 % vitaminů a minerálů než ovoce a zelenina před 40 lety. A ani bio výrobky to moc nezachráníte.


Jak je to možné? Ve zkratce několik hlavních důvodů:


* Mnoho ovoce a zeleniny se k nám dováží z velké dálky a je sklizeno nezralé - tudíž ani v době sklizně neobsahovalo to, co teoreticky obsahovat má. Navíc se obsah vitaminů snižuje s dobou mezi sklizením a snězením - například množství vitaminu C v jablku klesá s každým dalším dnem od utržení o 50 %.


* Mnoho zeleniny, zejména té ze Španělska se pěstuje takzvaným hydroponím způsobem, který je někdy prezentován jako úžasná moderní věc. To znamená, že rostliny nejsou pěstované v zemi, ale pouze v živném roztoku nebo aerosolu, což znamená, že se do nich vůbec nedostanou potřebné minerály, které měly z půdy absorbovat. Taková zelenina obsahuje vlákninu a nějaké enzymy, ale výživově je naprosto prázdná.


* Intenzivní zemědělství - zemědělská půda v Evropě je dlouhodobým intenzivním zemědělstvím už tak „vysátá“, že ani rostliny pěstované klasickým způsobem často neobsahují, to co by obsahovat měly. Například dvě pro lidský organismus nesmírně důležité látky - zinek a selen jsou už téměř kompletně pryč.


Co s tím? Drtivá většina lidí nemá jinou možnost, než doplňovat vitaminy, minerály a fytonutrienty pomocí doplňků stravy. Mezi nimi jsou obrovské, opravdu obrovské kvalitativní rozdíly, proto je potřeba používat ty kvalitní. Co to znamená? Především to, že by to měly být přírodní koncentráty (ideálně z organických farem a dalších vysoce kvalitních zdrojů, například co se týče Omega 3 mastných kyselin tak nikoliv z ryb pěstovaných v sádkách, krmených granulemi, ale z ryb divoce žijících ve studených vodách) a nikoliv synteticky vyrobené vitaminy a minerály (ty mimo jiné neobsahují žádné fytonutrienty).


Takže to je něco, co potřebuje opravdu každý, kdo chce být dlouhodobě zdravý.


A protože k zdravému životnímu stylu patří sport, tak je zde i specifická sportovní výživa, která se liší podle druhu sportu. Zde bych zdůraznil jednu makroživinu, která je myslím deficitní pro mnoho rekreačních sportovců a zejména pro nesportovce a tou je bílkovina - protein. Mnoho lidí neují dostatečné množství bílkovin stravou a pro ně je vhodné část bílkovin suplementovat kvalitními doplňky.


To všechno jsou důvody, proč jsem se rozhodl spolupracovat hned s několika špičkovými firmami v oblasti přírodních a sportovních suplementů. Máte pocit, v tomto směru u Vás není všechno v úplném pořádku? Můžeme to podrobně probrat, i na základě krevních testů, ať víte, co potřebujete. Doporučuji výrobky pouze těch značek, které sám užívám a navíc u všech těchto firem Vám můžu zajistit lepší než standardní ceny.


Proto se na mě neváhejte obrátit.


Můj email je petrchalupny@email.cz a telefon 777 624 006, budu se těšit.